Sterling Silver Polished Childrens ID with Red CZ Heart Bracelet (QID233-5.5)
-54 %
Sec
  • Availability: 10
  • Model: QID233-5.5
  • Weight: 2.88
  • Dimensions: 5.50 x 5.00 x 0.00
  • SKU: QID233-5.5
  • UPC: 196904164471
Available Options
Sterling Silver Polished Childrens ID with Red CZ Heart Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Stone Type_1: Cubic Zirconia (CZ)
  • Stone Color_1: Red
  • Stone Quantity_1: 1
  • Length of Item: 5.5 in
  • Chain Length: 5.5 in
  • Chain Type: Anchor
  • Chain Width: 2.4 mm
  • Charm/Element Length: 31.4 mm
  • Charm/Element Width: 5 mm
  • Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
  • Clasp Thickness (Female end): 0.86 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 2.87 mm
  • Clasp Width (Female end): 4.13 mm
  • Clasp Width (Male end): 5.08 mm
  • Feature: Childrens
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Stone Shape_1: Round
  • Stone Treatment_1: Synthetic
  • Width of Item: 5 mm