Sterling Silver Rose Gold-plated Polished Heart Bracelet (QG4608-7.5)
-59 %
Sec
  • Availability: 3
  • Model: QG4608-7.5
  • Weight: 3.64
  • Dimensions: 7.50 x 2.25 x 0.00
  • SKU: QG4608-7.5
  • UPC: 886774024325
Available Options
Sterling Silver Rose Gold-plated Polished Heart Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Plating: Gold Plated
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Type: Fancy
  • Chain Width: 2.25 mm
  • Charm/Element Length: 13.25 mm
  • Charm/Element Width: 10.3 mm
  • Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
  • Clasp Thickness (Female end): 1 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 1.5 mm
  • Clasp Width (Female end): 5 mm
  • Clasp Width (Male end): 5 mm
  • Feature: Semi-Solid
  • Manufacturing Process: Casted
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 2.25 mm