Sterling Silver Polished Figaro ID Heart Dangle Bracelet (QID214-7.5)
-60 %
Sec
  • Availability: 16
  • Model: QID214-7.5
  • Weight: 9.32
  • Dimensions: 7.50 x 5.25 x 0.00
  • SKU: QID214-7.5
  • UPC: 191101770043
Available Options
Sterling Silver Polished Figaro ID Heart Dangle Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Type: Figaro
  • Chain Width: 5.25 mm
  • Charm/Element Length: 43 mm
  • Charm/Element Width: 9 mm
  • Clasp /Connector: Lobster
  • Clasp Thickness (Female end): 3 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 3 mm
  • Clasp Width (Female end): 3 mm
  • Clasp Width (Male end): 5.25 mm
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 5.25 mm