Sterling Silver Polished Figaro ID Heart Dangle Bracelet (QID210-7.5)
-58 %
Sec
  • Availability: 43
  • Model: QID210-7.5
  • Weight: 5.79
  • Dimensions: 7.50 x 4.00 x 0.00
  • SKU: QID210-7.5
  • UPC: 191101770036
Available Options
Sterling Silver Polished Figaro ID Heart Dangle Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Type: Figaro
  • Chain Width: 4 mm
  • Charm/Element Length: 35 mm
  • Charm/Element Width: 7 mm
  • Clasp /Connector: Lobster
  • Clasp Thickness (Female end): 2 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 3 mm
  • Clasp Width (Female end): 2 mm
  • Clasp Width (Male end): 4.75 mm
  • Feature: Solid
  • Manufacturing Process: Casted
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 4 mm