Sterling Silver Polished Cross 7.5in Bracelet (QG4248-7.5)
-56 %
Sec
  • Availability: 17
  • Model: QG4248-7.5
  • Weight: 3.65
  • Dimensions: 7.50 x 2.00 x 0.00
  • SKU: QG4248-7.5
  • UPC: 886774121949
Available Options
Sterling Silver Polished Cross 7.5in Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Type: Figaro
  • Chain Width: 2.1 mm
  • Charm/Element Length: 14.9 mm
  • Charm/Element Width: 8.2 mm
  • Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
  • Clasp Thickness (Female end): 0.78 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 1.25 mm
  • Clasp Width (Female end): 4.7 mm
  • Clasp Width (Male end): 5.14 mm
  • Feature: Solid
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 2 mm