Sterling Silver Cross Link Bracelet (QG5800-7.5)
-57 %
Sec
  • Availability: 16
  • Model: QG5800-7.5
  • Weight: 2.95
  • Dimensions: 7.50 x 0.00 x 0.00
  • SKU: QG5800-7.5
  • UPC: 196904164990
Available Options
Sterling Silver Cross Link Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Type: Link, Other
  • Chain Width: 2.9 mm
  • Charm/Element Length: 8.85 mm
  • Charm/Element Width: 4.15 mm
  • Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
  • Clasp Thickness (Female end): 1 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 2.8 mm
  • Clasp Width (Female end): 5.05 mm
  • Clasp Width (Male end): 5 mm