Sterling Silver Cross, Anchor, Heart Bracelet (QG6048-7.5)
-60 %
Sec
  • Availability: 8
  • Model: QG6048-7.5
  • Weight: 4.24
  • Dimensions: 7.50 x 9.00 x 0.00
  • SKU: QG6048-7.5
  • UPC: 196904162217
Available Options
Sterling Silver Cross, Anchor, Heart Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Width: 2.45 mm
  • Charm/Element Length: 13.5 mm
  • Charm/Element Width: 9 mm
  • Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
  • Clasp Thickness (Female end): 0.8 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 2.87 mm
  • Clasp Width (Female end): 3.88 mm
  • Clasp Width (Male end): 5.08 mm
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Width of Item: 9 mm