Sterling Silver Rhodium Plated Heart Bracelet (QG3271-7.25)
-53 %
Sec
  • Availability: 21
  • Model: QG3271-7.25
  • Weight: 2.60
  • Dimensions: 7.25 x 2.00 x 0.00
  • SKU: QG3271-7.25
  • UPC: 886774372778
Available Options
Sterling Silver Rhodium Plated Heart Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.25 in
  • Plating: Rhodium
  • Chain Length: 7.25 in
  • Chain Width: 2 mm
  • Charm/Element Length: 11 mm
  • Charm/Element Width: 19 mm
  • Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
  • Clasp Width (Female end): 4 mm
  • Clasp Width (Male end): 6 mm
  • Feature: Solid
  • Manufacturing Process: Casted
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 2 mm