Sterling Silver Rhodium Plated Cross and Angel Bracelet (QG4247-7.5)
-61 %
Sec
  • Availability: 12
  • Model: QG4247-7.5
  • Weight: 3.49
  • Dimensions: 7.50 x 2.30 x 0.00
  • SKU: QG4247-7.5
  • UPC: 196904164075
Available Options
Sterling Silver Rhodium Plated Cross and Angel Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Plating: Rhodium
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Type: Fashion
  • Chain Width: 2.3 mm
  • Charm/Element Length: 8 mm
  • Charm/Element Width: 11.6 mm
  • Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
  • Clasp Thickness (Female end): 0.6 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 1.15 mm
  • Clasp Width (Female end): 3.4 mm
  • Clasp Width (Male end): 4.98 mm
  • Extender Length: 1 in
  • Feature: Solid
  • Manufacturing Process: Casted
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 2.3 mm