Sterling Silver Rhod-pltd Childs Enamel Hearts 5.5in w/.5in ext Bracelet (QG4654-5.5)
-57 %
Sec
  • Availability: 20
  • Model: QG4654-5.5
  • Weight: 2.25
  • Dimensions: 6.00 x 10.00 x 0.00
  • SKU: QG4654-5.5
  • UPC: 191101111570
Available Options
Sterling Silver Rhod-pltd Childs Enamel Hearts 5.5in w/.5in ext Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 6 in
  • Material: Accents: Enamel
  • Plating: Rhodium
  • Material: Accent Color 1: Pink
  • Chain Length: 5.5 in
  • Chain Type: Cable
  • Chain Width: 2.15 mm
  • Charm/Element Length: 10 mm
  • Charm/Element Width: 6.5 mm
  • Clasp /Connector: Spring Ring
  • Clasp Thickness (Female end): 0.6 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 1.15 mm
  • Clasp Width (Female end): 4.3 mm
  • Clasp Width (Male end): 7 mm
  • Extender Length: 0.5 in
  • Feature: Childrens
  • Manufacturing Process: Casted
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Width of Item: 10 mm