Sterling Silver Polished w/1in ext Cross Miraculous Medal Bracelet (QG4251-6.25)
-58 %
Sec
  • Availability: 13
  • Model: QG4251-6.25
  • Weight: 4.70
  • Dimensions: 6.25 x 3.00 x 0.00
  • SKU: QG4251-6.25
  • UPC: 191101856242
Available Options
Sterling Silver Polished w/1in ext Cross Miraculous Medal Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 6.25 in
  • Chain Length: 6.25 in
  • Chain Type: Cable
  • Chain Width: 0.73 mm
  • Charm/Element Length: 13.15 mm
  • Charm/Element Width: 7.1 mm
  • Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
  • Clasp Thickness (Female end): 0.5 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 1.16 mm
  • Clasp Width (Female end): 3.35 mm
  • Clasp Width (Male end): 5.05 mm
  • Extender Length: 1 in
  • Feature: Semi-Solid
  • Manufacturing Process: Stamping
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 3 mm