Sterling Silver Polished Heart Bracelet (QG4849-7.5)
-60 %
Sec
  • Availability: 25
  • Model: QG4849-7.5
  • Weight: 7.03
  • Dimensions: 7.50 x 14.40 x 0.00
  • SKU: QG4849-7.5
  • UPC: 883957962184
Available Options
Sterling Silver Polished Heart Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Type: Cable
  • Chain Width: 3.56 mm
  • Charm/Element Length: 16.8 mm
  • Charm/Element Width: 14.4 mm
  • Clasp /Connector: Toggle
  • Clasp Thickness (Female end): 1.93 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 2.9 mm
  • Clasp Width (Female end): 14.25 mm
  • Clasp Width (Male end): 17.45 mm
  • Feature: Hollow
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Width of Item: 14.4 mm