Sterling Silver Polished Engraveable Heart Charm Bracelet (QG3283-8.5)
-60 %
Sec
  • Availability: 25
  • Model: QG3283-8.5
  • Weight: 10.78
  • Dimensions: 8.50 x 6.00 x 0.00
  • SKU: QG3283-8.5
  • UPC: 886774103235
Available Options
Sterling Silver Polished Engraveable Heart Charm Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 8.5 in
  • Chain Length: 8.5 in
  • Chain Width: 6 mm
  • Charm/Element Length: 16 mm
  • Charm/Element Width: 15 mm
  • Clasp /Connector: Toggle
  • Clasp Width (Female end): 13 mm
  • Clasp Width (Male end): 19 mm
  • Feature: Solid
  • Manufacturing Process: Hand Made
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Width of Item: 6 mm