Sterling Silver Polished Beaded Cross 7.25in Bracelet (QG4249-7.25)
-51 %
Sec
  • Availability: 23
  • Model: QG4249-7.25
  • Weight: 2.33
  • Dimensions: 7.25 x 3.16 x 0.00
  • SKU: QG4249-7.25
  • UPC: 191101856228
Available Options
Sterling Silver Polished Beaded Cross 7.25in Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.25 in
  • Chain Length: 7.25 in
  • Chain Type: Box
  • Chain Width: 1.04 mm
  • Charm/Element Length: 15.05 mm
  • Charm/Element Width: 8.2 mm
  • Clasp /Connector: Spring Ring
  • Clasp Thickness (Female end): 0.5 mm
  • Clasp Thickness (Male end): 1.45 mm
  • Clasp Width (Female end): 2.8 mm
  • Clasp Width (Male end): 5.88 mm
  • Feature: Semi-Solid
  • Manufacturing Process: Casted
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 3.16 mm