Sterling Silver and FW Cultured Pearl Rosary 8.5 inch Bracelet (QH4698-8.5)
-60 %
Sec
  • Availability: 10
  • Model: QH4698-8.5
  • Weight: 7.70
  • Dimensions: 8.50 x 16.00 x 0.00
  • SKU: QH4698-8.5
Available Options
Sterling Silver and FW Cultured Pearl Rosary 8.5 inch Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
  • Material: Primary - Purity: 925
  • Finish: Polished
  • Stone Type_1: Pearl
  • Stone Color_1: White
  • Length of Item: 8.5 in
  • Chain Length: 8.5 in
  • Chain Type: Cable
  • Chain Width: 6 mm
  • Charm/Element Length: 24 mm
  • Charm/Element Width: 16 mm
  • Clasp /Connector: Spring Ring
  • Feature: Solid
  • Material: Primary: Sterling Silver
  • Stone Treatment_1: Bleaching
  • Item Weight U/M: gm
  • Width of Item: 16 mm