14k White Gold Engravable 14x10mm Solid Dangle Heart Charm and Hollow Chain 7.5 inch Bracelet (SF1823-7.5)
-49 %
Sec
  • Availability: 84
  • Model: SF1823-7.5
  • Weight: 2.36
  • Dimensions: 7.50 x 10.50 x 0.00
  • SKU: SF1823-7.5
  • UPC: 886774564906
Available Options
14k White Gold Engravable 14x10mm Solid Dangle Heart Charm and Hollow Chain 7.5 inch Bracelet
Specifications
Fine Jewelry
14k White Gold Dangle Heart Bracelet
  • Material: Primary - Purity: 14K
  • Finish: Polished
  • Length of Item: 7.5 in
  • Plating: Rhodium
  • Chain Length: 7.5 in
  • Chain Width: 3 mm
  • Charm/Element Length: 14 mm
  • Charm/Element Thickness: >.5 mm
  • Charm/Element Width: 10.5 mm
  • Clasp /Connector: Lobster
  • Feature: Semi-Solid
  • Manufacturing Process: Hand Made
  • Material: Primary: Gold
  • Width of Item: 10.5 mm